Dark Mofo
10   —   21 June
2016
Hobart

Schedule


Week 1

Wednesday 08

Thursday 09

Friday 10

Saturday 11


Plastic Histories
Cigdem Aydemir
Various locations

A Galaxy of Suns
Michaela Gleave
Various sites around Tasmania

Black Box
The Bacchae
Lustmord
Ryoji Ikeda
Tim Hecker
+ Marcel Weber
(MFO)
RBMA X Boiler Room presents Mark Pritchard
Black Box, MAC2 Backspace

Dark Ocean
Jordan Baseman
Keith Deverell
Tace Kelly
Peter Morse
Anya Reading
Kit Wise
Martin Gal
9am, IMAS, 20 Castray Esplanade, Battery Point

Field Lines
Cameron
Robbins
10am, Mona

Asylum [Entry by Mirror Only]
Mike Parr
10am, Willow Court, New Norfolk

Tempest
10am, TMAG

Made of Holes
Lucy Irvine
11am, The Barn at Rosny Farm

Big Cheese
Stephen Birch
Alex Gawronski
Sean Kerr
Petra Maitz
Daniel McKewen
Jelena Telecki
Justene Williams
12pm, Contemporary Art Tasmania

Dark Mofo Films Panel
Nick Batzias and James Hewison
+ Sean Byrne
+ Andrew McPhail
12.30pm, Cinemona

Burden
2.30pm, Cinemona + State Cinema

Mustang
3.30pm, State Cinema

Field Lines
Cameron
Robbins
Opening night
4pm, Mona

Letting Blood
Juliet Burnett
Nicholas Robert Thayer
Gabrielle Adamidis
4pm, Mona

supersymmetry
Ryoji Ikeda
4pm, Mona

Our Time
United Visual
Artists
5pm, Dark Park

Bodystorm
Grupo EmpreZa
5pm, Dark Park

Anemographs
Cameron
Robbins
5pm, Dark Park

Dark Park
5pm, Dark Park

So Steadily Breathes the Skin
Aesop
5pm, Dark Park

The Cloud
Patrick
Hall
5pm, Dark Park

A Galaxy of Suns
Michaela Gleave
+ Tasmanian
Symphony
Orchestra
Chorus
5pm, Dark Park

Fear Eats the Soul
Michaela Gleave
5pm, Dark Park

House of Mirrors
Christian Wagstaff
+ Keith Courtney
5pm, Dark Park

The Labyrinth
Mayonaize
5pm, Dark Park

Brainstorm
5pm, Centre for the Arts

Ogoh-Ogoh
The Purging
5pm, Dark Park

Divination
Nancy
Mauro-Flude
5pm, Dark Park

THUNDERHEAD
Tina Havelock
Stevens
6pm, Dark Park

supercodex [live set]
Ryoji Ikeda
9pm, Black Box, MAC2 Backspace

The Devil's Candy
9pm, State Cinema

Blacklist
10pm, City Hall

Red Bull Music Academy x Boiler Room Present Chronicles 003: Mark Pritchard
11pm, Black Box, MAC2 Backspace

Sunday 12


Plastic Histories
Cigdem Aydemir
Various locations

A Galaxy of Suns
Michaela Gleave
Various sites around Tasmania

Black Box
The Bacchae
Lustmord
Ryoji Ikeda
Tim Hecker
+ Marcel Weber
(MFO)
RBMA X Boiler Room presents Mark Pritchard
Black Box, MAC2 Backspace

Dark Ocean
Jordan Baseman
Keith Deverell
Tace Kelly
Peter Morse
Anya Reading
Kit Wise
Martin Gal
9am, IMAS, 20 Castray Esplanade, Battery Point

Field Lines
Cameron
Robbins
10am, Mona

Asylum [Entry by Mirror Only]
Mike Parr
10am, Willow Court, New Norfolk

Tempest
10am, TMAG

Made of Holes
Lucy Irvine
11am, The Barn at Rosny Farm

Big Cheese
Stephen Birch
Alex Gawronski
Sean Kerr
Petra Maitz
Daniel McKewen
Jelena Telecki
Justene Williams
12pm, Contemporary Art Tasmania

Songs of the Black Arm Band
True North:
Tim Moriarty
2.30pm, Odeon Theatre

Mapplethorpe: Look at the Pictures
2.30pm, Cinemona + State Cinema

Fire at Sea
3.30pm, State Cinema

Our Time
United Visual
Artists
5pm, Dark Park

Bodystorm
Grupo EmpreZa
5pm, Dark Park

Anemographs
Cameron
Robbins
5pm, Dark Park

Dark Park
5pm, Dark Park

So Steadily Breathes the Skin
Aesop
5pm, Dark Park

The Cloud
Patrick
Hall
5pm, Dark Park

Fear Eats the Soul
Michaela Gleave
5pm, Dark Park

House of Mirrors
Christian Wagstaff
+ Keith Courtney
5pm, Dark Park

The Labyrinth
Mayonaize
5pm, Dark Park

Brainstorm
5pm, Centre for the Arts

Ogoh-Ogoh
The Purging
5pm, Dark Park

Divination
Nancy
Mauro-Flude
5pm, Dark Park

Ben Salter
+ Olympia
8pm, Odeon Theatre

Lustmord
9pm, Black Box, MAC2 Backspace

Aaaaaaaah!
9pm, State Cinema

Blacklist
10pm, City Hall

Monday 13

Tuesday 14


Week 2

Wednesday 15


Plastic Histories
Cigdem Aydemir
Various locations

A Galaxy of Suns
Michaela Gleave
Various sites around Tasmania

Black Box
The Bacchae
Lustmord
Ryoji Ikeda
Tim Hecker
+ Marcel Weber
(MFO)
RBMA X Boiler Room presents Mark Pritchard
Black Box, MAC2 Backspace

Dark Ocean
Jordan Baseman
Keith Deverell
Tace Kelly
Peter Morse
Anya Reading
Kit Wise
Martin Gal
9am, IMAS, 20 Castray Esplanade, Battery Point

Field Lines
Cameron
Robbins
10am, Mona

Letting Blood
Juliet Burnett
Nicholas Robert Thayer
Gabrielle Adamidis
10am, Mona

Made of Holes
Lucy Irvine
11am, The Barn at Rosny Farm

Big Cheese
Stephen Birch
Alex Gawronski
Sean Kerr
Petra Maitz
Daniel McKewen
Jelena Telecki
Justene Williams
12pm, Contemporary Art Tasmania

City of Hobart Dark Mofo Winter Feast
4pm, PW1

Our Time
United Visual
Artists
5pm, Dark Park

Bodystorm
Grupo EmpreZa
5pm, Dark Park

Anemographs
Cameron
Robbins
5pm, Dark Park

Dark Park
5pm, Dark Park

The Cloud
Patrick
Hall
5pm, Dark Park

Fear Eats the Soul
Michaela Gleave
5pm, Dark Park

Divination
Nancy
Mauro-Flude
5pm, Dark Park

House of Mirrors
Christian Wagstaff
+ Keith Courtney
5pm, Dark Park

The Labyrinth
Mayonaize
5pm, Dark Park

Ogoh-Ogoh
The Purging
5pm, Dark Park

Brainstorm
5pm, Centre for the Arts

RBMA presents Ephemera Live
Tim Hecker
+ Marcel Weber
(MFO)
6pm, Black Box, MAC2 Backspace

Neither Here Nor There
6pm, Pedestrian tunnels beneath the Railway Roundabout, Brooker Highway

Mediterranea
6pm, State Cinema

Dhāranī
Tom
Vincent
Octet
7.30pm, Moonah Arts Centre

Hymns to the Dead
Cult of Fire
Tribulation
Dead Congregation
Inverloch
7.30pm, Odeon Theatre

RBMA presents Ephemera Live
Tim Hecker
+ Marcel Weber
(MFO)
8pm, Black Box, MAC2 Backspace

Radio Gothic
Episode 1: The Pit
9pm, Peacock Theatre, Salamanca Arts Centre

Thursday 16


Plastic Histories
Cigdem Aydemir
Various locations

A Galaxy of Suns
Michaela Gleave
Various sites around Tasmania

Black Box
The Bacchae
Lustmord
Ryoji Ikeda
Tim Hecker
+ Marcel Weber
(MFO)
RBMA X Boiler Room presents Mark Pritchard
Black Box, MAC2 Backspace

Dark Ocean
Jordan Baseman
Keith Deverell
Tace Kelly
Peter Morse
Anya Reading
Kit Wise
Martin Gal
9am, IMAS, 20 Castray Esplanade, Battery Point

Field Lines
Cameron
Robbins
10am, Mona

Made of Holes
Lucy Irvine
11am, The Barn at Rosny Farm

Big Cheese
Stephen Birch
Alex Gawronski
Sean Kerr
Petra Maitz
Daniel McKewen
Jelena Telecki
Justene Williams
12pm, Contemporary Art Tasmania

City of Hobart Dark Mofo Winter Feast
4pm, PW1

Our Time
United Visual
Artists
5pm, Dark Park

Bodystorm
Grupo EmpreZa
5pm, Dark Park

Anemographs
Cameron
Robbins
5pm, Dark Park

Dark Park
5pm, Dark Park

The Cloud
Patrick
Hall
5pm, Dark Park

Fear Eats the Soul
Michaela Gleave
5pm, Dark Park

Divination
Nancy
Mauro-Flude
5pm, Dark Park

House of Mirrors
Christian Wagstaff
+ Keith Courtney
5pm, Dark Park

The Labyrinth
Mayonaize
5pm, Dark Park

Ogoh-Ogoh
The Purging
5pm, Dark Park

Brainstorm
5pm, Centre for the Arts

Neither Here Nor There
6pm, Pedestrian tunnels beneath the Railway Roundabout, Brooker Highway

Event for a Stage
Tacita Dean
6pm, State Cinema

Suburra
6.15pm, State Cinema

Night Garden
Undergrowth
7pm, Basement Level, 51 Collins St

The Funeral Party
8pm, Turnbull Family Funerals

Radio Gothic
Episode 1: The Pit
9pm, Peacock Theatre, Salamanca Arts Centre

Friday 17


Plastic Histories
Cigdem Aydemir
Various locations

A Galaxy of Suns
Michaela Gleave
Various sites around Tasmania

Black Box
The Bacchae
Lustmord
Ryoji Ikeda
Tim Hecker
+ Marcel Weber
(MFO)
RBMA X Boiler Room presents Mark Pritchard
Black Box, MAC2 Backspace

Dark Ocean
Jordan Baseman
Keith Deverell
Tace Kelly
Peter Morse
Anya Reading
Kit Wise
Martin Gal
9am, IMAS, 20 Castray Esplanade, Battery Point

Field Lines
Cameron
Robbins
10am, Mona

Made of Holes
Lucy Irvine
11am, The Barn at Rosny Farm

Big Cheese
Stephen Birch
Alex Gawronski
Sean Kerr
Petra Maitz
Daniel McKewen
Jelena Telecki
Justene Williams
12pm, Contemporary Art Tasmania

Asylum [Entry by Mirror Only]
Mike Parr
12pm, Willow Court, New Norfolk

Fire at Sea
3.30pm, State Cinema

City of Hobart Dark Mofo Winter Feast
4pm, PW1

Our Time
United Visual
Artists
5pm, Dark Park

Bodystorm
Grupo EmpreZa
5pm, Dark Park

Anemographs
Cameron
Robbins
5pm, Dark Park

Dark Park
5pm, Dark Park

So Steadily Breathes the Skin
Aesop
5pm, Dark Park

The Cloud
Patrick
Hall
5pm, Dark Park

Fear Eats the Soul
Michaela Gleave
5pm, Dark Park

Divination
Nancy
Mauro-Flude
5pm, Dark Park

House of Mirrors
Christian Wagstaff
+ Keith Courtney
5pm, Dark Park

The Labyrinth
Mayonaize
5pm, Dark Park

Ogoh-Ogoh
The Purging
5pm, Dark Park

Brainstorm
5pm, Centre for the Arts

Neither Here Nor There
6pm, Pedestrian tunnels beneath the Railway Roundabout, Brooker Highway

The Bacchae
Fraught Outfit
+ St Martins
7pm, Black Box, MAC2 Backspace

Chelsea Wolfe
+ Jarboe *
+ JG Thirlwell
presents Cholera Nocebo
7.30pm, Odeon Theatre

The Devil's Candy
9pm, State Cinema

Radio Gothic
Episode 1: The Pit
9pm, Peacock Theatre, Salamanca Arts Centre

Blacklist
10pm, City Hall

Saturday 18


Plastic Histories
Cigdem Aydemir
Various locations

A Galaxy of Suns
Michaela Gleave
Various sites around Tasmania

Black Box
The Bacchae
Lustmord
Ryoji Ikeda
Tim Hecker
+ Marcel Weber
(MFO)
RBMA X Boiler Room presents Mark Pritchard
Black Box, MAC2 Backspace

Dark Ocean
Jordan Baseman
Keith Deverell
Tace Kelly
Peter Morse
Anya Reading
Kit Wise
Martin Gal
9am, IMAS, 20 Castray Esplanade, Battery Point

Field Lines
Cameron
Robbins
10am, Mona

Guardian Masterclass
Pleasure and Pain: A Music Industry Workshop
10am, IMAS, 20 Castray Esplanade, Battery Point

Made of Holes
Lucy Irvine
11am, The Barn at Rosny Farm

Big Cheese
Stephen Birch
Alex Gawronski
Sean Kerr
Petra Maitz
Daniel McKewen
Jelena Telecki
Justene Williams
12pm, Contemporary Art Tasmania

Asylum [Entry by Mirror Only]
Mike Parr
12pm, Willow Court, New Norfolk

Event for a Stage
Tacita Dean
1pm, State Cinema

The Bacchae
Fraught Outfit
+ St Martins
1pm, Black Box, MAC2 Backspace

Suburra
3.30pm, State Cinema

City of Hobart Dark Mofo Winter Feast
4pm, PW1

Our Time
United Visual
Artists
5pm, Dark Park

Bodystorm
Grupo EmpreZa
5pm, Dark Park

Anemographs
Cameron
Robbins
5pm, Dark Park

Dark Park
5pm, Dark Park

So Steadily Breathes the Skin
Aesop
5pm, Dark Park

The Cloud
Patrick
Hall
5pm, Dark Park

Divination
Nancy
Mauro-Flude
5pm, Dark Park

House of Mirrors
Christian Wagstaff
+ Keith Courtney
5pm, Dark Park

The Labyrinth
Mayonaize
5pm, Dark Park

Ogoh-Ogoh
The Purging
5pm, Dark Park

Brainstorm
5pm, Centre for the Arts

Neither Here Nor There
6pm, Pedestrian tunnels beneath the Railway Roundabout, Brooker Highway

The Bacchae
Fraught Outfit
+ St Martins
7pm, Black Box, MAC2 Backspace

Savages
+ JP Shilo
7.30pm, Odeon Theatre

Eddy Current Suppression Ring
+ King Gizzard and the Lizard Wizard
+ JP Shilo
7.30pm, Odeon Theatre

Henryk Górecki Symphony No. 3
Tasmanian
Symphony
Orchestra
+ Otto Tausk
+ Greta Bradman
7.30pm, Federation Concert Hall

High-Rise
9pm, State Cinema

Radio Gothic
Episode 1: The Pit
9pm, Peacock Theatre, Salamanca Arts Centre

Blacklist
10pm, City Hall

Sunday 19


Plastic Histories
Cigdem Aydemir
Various locations

A Galaxy of Suns
Michaela Gleave
Various sites around Tasmania

Black Box
The Bacchae
Lustmord
Ryoji Ikeda
Tim Hecker
+ Marcel Weber
(MFO)
RBMA X Boiler Room presents Mark Pritchard
Black Box, MAC2 Backspace

Dark Ocean
Jordan Baseman
Keith Deverell
Tace Kelly
Peter Morse
Anya Reading
Kit Wise
Martin Gal
9am, IMAS, 20 Castray Esplanade, Battery Point

Field Lines
Cameron
Robbins
10am, Mona

Made of Holes
Lucy Irvine
11am, The Barn at Rosny Farm

Big Cheese
Stephen Birch
Alex Gawronski
Sean Kerr
Petra Maitz
Daniel McKewen
Jelena Telecki
Justene Williams
12pm, Contemporary Art Tasmania

Asylum [Entry by Mirror Only]
Mike Parr
12pm, Willow Court, New Norfolk

Event for a Stage
Tacita Dean
1pm, State Cinema

The Bacchae
Fraught Outfit
+ St Martins
1pm, Black Box, MAC2 Backspace

A War
1.15pm, State Cinema

Rivers and Streams
Lubomyr Melnyk
2.30pm, Federation Concert Hall

City of Hobart Dark Mofo Winter Feast
4pm, PW1

Our Time
United Visual
Artists
5pm, Dark Park

Bodystorm
Grupo EmpreZa
5pm, Dark Park

Anemographs
Cameron
Robbins
5pm, Dark Park

Dark Park
5pm, Dark Park

So Steadily Breathes the Skin
Aesop
5pm, Dark Park

The Cloud
Patrick
Hall
5pm, Dark Park

Divination
Nancy
Mauro-Flude
5pm, Dark Park

House of Mirrors
Christian Wagstaff
+ Keith Courtney
5pm, Dark Park

The Labyrinth
Mayonaize
5pm, Dark Park

Brainstorm
5pm, Centre for the Arts

Ogoh-Ogoh
The Burning
5pm, Parliament Lawns to Dark Park

THUNDERHEAD
Tina Havelock
Stevens
5pm, Dark Park

Neither Here Nor There
6pm, Pedestrian tunnels beneath the Railway Roundabout, Brooker Highway

The Greasy Strangler
6pm, State Cinema

Monday 20

Tuesday 21